UK-Turk-Playlists-Kodi-Addon-1
UK-Turk-Playlists-Kodi-Addon-1

UK Turk’s Playlists

UK Turk, Kodi’nin efsanelerinden biridir. Bu belki de tonlarca içerik getirmeyi başaran en eski eklentilerden biridir. Ayrıca, çalışmayan bağlantıları düzelten ve yeni içerik türleri ekleyen düzenli güncellemeleri de getirmeyi başarıyor.

UK Turk’in Çalma listelerini açtığınızda, bir simge ızgarasıyla karşılanacaksınız. Göreceğiniz gibi, bu eklenti İngiltere ve Türkiye’den de filmlere ve TV kanallarına odaklanmış durumda. Ancak, uluslararası içeriği de bulabilirsiniz. Ayrıca bu eklentinin, konserler ve stand-up komedi gibi çok özel içerik kategorileri getirdiğini bilmeye değer. Genellikle bu içerik türlerini almak için niş ekleri kullanmanız gerekir.

 

Yükleme Rehberi

Son olarak İngiltere Türk Çalma Listeleri Kodi addon’a kurulum rehberine ulaştık. Sizi tüm süreç boyunca ele alacağız, her seferinde bir adım. Kaybolduysanız, yayınlanan ekran görüntülerine bir göz atabilirsiniz. Hadi başlayalım.

İlk olarak, Kodi’ye yeni bir Web tabanlı dosya kaynağı eklememiz gerekiyor. Bu, Kodi’nin Ayarlarına giderek yapılır.

Kodi’yi başlatın ve Ayarlar’a gidin (ekranınızın sol üst köşesindeki dişli çark simgesini tıklayın);
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

Şimdi ‘Dosya Yöneticisi’ üzerine tıklayın;
İçeri girdikten sonra ‘Kaynak Ekle’ seçeneğini çift tıkladığınızda bir pop-up görürsünüz.
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

‘<Hiçbiri>’ seçeneğini tıklayın ve bir Web adresi girmeniz istenecek. Aşağıdaki URL’yi kullandığınızdan emin olun: https://addoncloud.org/ukturk/install/. Pop-up’a dönmek için ‘Tamam’ı tıklayın;
Yeni kaynağınız için bir isim verin. ‘Addoncloud’ gibi bir şeyle gidebilirsiniz;
Şimdiye kadar Kodi’ye yeni bir dosya kaynağı eklediniz. Kodi içinde bir depo kurmak için şimdi bu dosya kaynağını kullanacağız. Okumaya devam et.

Kodi’nin Ana Ekranına Geri Dönün;
Ana menüde ‘Eklentiler’i tıklayın;
Şimdi ekranınızın sol üst köşesine bir göz atın. Bir açık kutu simgesi göreceksiniz. Üstüne tıkla;
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

“ZIP dosyasından yükle” yi seçin;
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

Yeni eklediğiniz kaynağı bulun (‘addoncloud’). Üstüne tıkla;
İçeride ‘repository.ukturk-x.x.x.zip’ adlı tek bir ZIP dosyası göreceksiniz. Bu ZIP dosyasını yükleyin;
Sağ üst köşede bir bildirim bekleyin. İngiltere Türk Deposu’nu etkinleştirdiğiniz söylenecek.
Şu anda kalanların hepsi yeni kurulan deposu kullanmak. Ardından, yüklemek istediğimiz eklentiyi bulacağız. Devam edelim.

Kodi’nin Ana Ekranına geri dönün ve ana menüde ‘Eklentiler’i tıklayın.
Aç kutusuna bir kez daha tıklayın;
Bu sefer Re Havuzdan yükle ’seçimini yapın;
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

‘UKTurk Addon Repository’ adresini bulun ve tıklayın. İçeri girdikten sonra Video Eklentileri klasörünü açın;
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

UK Turk Playlists eklentisini burada bulabilirsiniz. Açın ve prosedürü tamamlamak için ‘Install’ düğmesini kullanın.
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

ÖNEMLİ NOT: Yüklemek istediğimiz eklentinin yanı sıra, “F4M Tester” adlı başka bir eklenti göreceksiniz. Bu eklentiyi de yüklediğinizden emin olun, çünkü Birleşik Krallık Türk Çalma Listeleri, tam çalışma akışları getirmek için üzerinde çalışmaktadır.
UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

Bu kadar! Artık İngiltere Türk Çalma Listeleri Kodi eklentisini Eklentiler bölümüne giderek bulmalısınız. Açmak için addon’un simgesini tıklayın.

UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon: Bir Walkthrough
Bu eklentiyi başlattığınızda, bir dikdörtgen ikon ızgarasıyla karşılaşacaksınız. Bu simgelerin her biri, çok sayıda tam çalışan medya akışıyla bir içerik bölümü gizler. Daha yakından bakalım ve bu eklentiden neler beklediğinize bakalım.

UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

Canlı tv
Şu anda, dünyanın her yerinden yaklaşık 100 canlı TV kanalı var. Bu İngiltere’nin yanı sıra büyük ABD televizyon kanalları sayısız TV kanalları içerir. Bu bölüm, haftalık olarak yeni girişlerin eklendiği zaman içinde değişir. Ayrıca, bu eklentinin arkasındaki bir ekip çalışmayan bağlantıları ortadan kaldırmak için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Önemli not: Bu bölümde bulunan birçok akış Acestream adlı bir uygulamaya dayanmaktadır. Ücretsiz olarak indirebilirsiniz ve Kodi dışında çalışır. Bunu yapabilir veya bu akışları tamamen atlayabilirsiniz.

Spor Dalları
Kodi’de spor izlemek söz konusu olduğunda, bunun daha iyi bir eklentisini bulmakta güçlük çekeceksiniz. Çok sayıda TV kanalı ve farklı sporlar kaplıdır. Buna futbol, ​​NFL, boks, WWE gibi popüler sporların yanı sıra at yarışı ve golf gibi diğer spor türleri dahildir.

Önemli not: Bu bölümün tamamen kilidini açmak için, Kodi’nize SportsDevil yüklemeniz gerekir. Bununla birlikte, bu eklenti olmadan bile büyük bir bağlantı parçası kullanacaksınız.

UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

filmler
Film kategorisine girdiğinizde, yaklaşık 35 klasör görürsünüz. Bu klasörlerin her biri, mevcut içeriği filtrelemek için bir yol olarak kullanılabilir. Bunu türe, onlara, temalara ve birçok farklı şekilde yapabilirsiniz. Burada görmek istediğimiz tek şey, İngilizce olmayan filmler. Bununla birlikte, Kodi’nizde Bollywood filmlerini ve Tamil içeriğini izlemek için başka harika eklentiler var. Bu aynı zamanda Çin ve Kore ekleri için de geçerlidir. Her iki durumda da, Kodi için her zaman harika bir film eklentisi seçkisi vardır.

TV Şovları
TV şovları söz konusu olduğunda, eski ve yeni TV şovlarını izlemeye güvenebilirsiniz. Seçim yapabileceğiniz dört kategori vardır, bu nedenle çok fazla filtre seçeneği yoktur. Bununla birlikte, bu addon izlemek için yüzlerce başlık getiriyor.

Çizgi filmler
Gördüğünüz gibi, UK Turk Çalma listeleri Kodi addon tüm aileniz için eğlence sunuyor. Bu aynı zamanda en gençleri içerir. 50’li yaşlardan itibaren çizgi filmlerle güzel bir seçim var ama aynı zamanda daha yeni olanları da içeriyor. Ayrıca, Kodi’nin aralarından seçim yapabileceği başka niş karton eklentileri olduğunu da bilmelisiniz.

UK Turk Çalma listeleri Kodi Addon

Belgeseller, Stand-Up Komedi ve Konserler

 

UK Turk’s Playlists

UK Turk Playlists Kodi Addon

UK Turk is one of the legends of Kodi. This is perhaps one of the oldest addons that still manages to bring tons of content. In addition, it manages to bring regular updates that fix non-working links and add new types of content.

Once you open UK Turk’s Playlists, you will be greeted by a grid of icons. As you’ll see, this addon is focused on movies and TV channels from the U.K. and Turkey as well. However, you can also find international content. It’s also worth knowing that this addon brings very specific content categories like concerts and stand-up comedy. You usually have to use niche addons to get these types of content.

 

Installation Guide

We’ve finally arrived at the installation guide to the UK Turk Playlists Kodi addon. We’ll take you through the entire process, one step at a time. If you ever get lost, you can take a look at the posted screenshots. Let’s begin.

First, we need to add a new Web-based file source to Kodi. This is done by going to Kodi’s Settings.

 • Launch Kodi and go to Settings (click on the gear icon in the top-left corner of your screen);

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • Now click on ‘File Manager’;
 • Once inside, double-click ‘Add Source’ and you’ll see a pop-up;

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • Click on ‘<None>’ and you’ll be asked to enter a Web address. Make sure to use the following URL: https://addoncloud.org/ukturk/install/. Click ‘OK’ to return to the pop-up;
 • Provide a name for your new source. You can go with something like ‘addoncloud’;

By now, you’ve added a new file source to Kodi. We’ll now use that file source to install a repository within Kodi. Keep on reading.

 • Return to Kodi’s Home Screen;
 • Click on ‘Add-ons’ in the main menu;
 • Now, take a look at the top-left corner of your screen. You will see an open box icon. Click on it;

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • Select ‘Install from ZIP file’;

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • Find the source you’ve just added (‘addoncloud’). Click on it;
 • Inside, you will see a single ZIP file named ‘repository.ukturk-x.x.x.zip’. Click on this install this ZIP file;
 • Wait for a notification in the top-right corner. It will say that you’ve enabled the UK Turk Repository.

All that’s left right now is to use the newly installed repository. Then, we’ll find the addon we want to install. Let’s proceed.

 • Go back to Kodi’s Home Screen and click on ‘Add-ons’ in the main menu;
 • Click on the open box icon once again;
 • This time, pick ‘Install from Repository’;

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • Find and click on ‘UKTurk Addon Repository’. Once inside, open the Video-Addons folder;

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • This is where you’ll find the UK Turk Playlists addon. Open it and use the ‘Install’ button to finalize the procedure.

UK Turk Playlists Kodi Addon

 • IMPORTANT NOTE: Besides the addon we want to install, you will see another addon named ‘F4M Tester’. Make sure to install this addon as well, since UK Turk Playlists realties on it to bring fully-working streams.

UK Turk Playlists Kodi Addon

That’s it! You should now find the UK Turk Playlists Kodi addon by going to the Add-ons section. Click on the addon’s icon to open it.

UK Turk Playlists Kodi Addon: A Walkthrough

Once you launch this addon, you will be greeted by a grid of rectangular icons. Each of these icons hides a content section with numerous fully-working media streams. Let’s take a closer look and see what you can expect from this addon.

UK Turk Playlists Kodi Addon

Live TV

At the moment, there are around 100 live TV channels from all around the world. This includes numerous TV channels from the UK as well as major US TV channels. This section changes over time, where new entries are added on a weekly basis. In addition, a team behind this addon is doing its best to eliminate non-working links.

Important note: A number of streams found in this section rely on an application called Acestream. You can download it free-of-charge and it works outside of Kodi. You can do this, or you can skip these streams altogether.

Sports

When it comes to watching sports on Kodi, you’ll hardly find a better addon that this one. Numerous TV channels and different sports are covered. This includes popular sports like football, NFLboxingWWE, as well as other kinds of sports like horse-racing and golf.

Important note: To fully unlock this section, you need to have SportsDevil installed on your Kodi. However, you’ll get to use a large portion of links even without this addon.

UK Turk Playlists Kodi Addon

Movies

When you enter the movies category, you will see around 35 folders. Each of these folders can be used as a way to filter the available content. You can do this by genre, decades, themes, and in many different ways. The only thing that we’d like to see here are non-English movies. However, there are other great addons for watching Bollywood movies and Tamil content on your Kodi. This also applies to Chinese and Korean addons as well. Either way, there’s always a great selection of movie addons for Kodi.

TV Shows

When it comes to TV shows, you can count on watching older and newer TV shows. There are four categories to choose from, so there’s not a lot of filtering options. Nonetheless, this addon brings hundreds of titles to watch.

Cartoons

As you can see, the UK Turk Playlists Kodi addon provides entertainment for your entire family. This also includes the youngest ones. There is a nice selection that brings with cartoons from the 50’s but also includes more recent ones. You should also know that there are other niche carton addons for Kodi to choose from.

UK Turk Playlists Kodi Addon

Documentaries, Stand-Up Comedy & Concerts

We’ve arrived to specialized content. No matter if you like to watch documentaries on Kodi, or stand-up specials or concerts, this is where you’ll find something interesting. All three of these categories bring hundreds of entries. Even the Stand-Up category manages to bring more than 600 streams.

Radio & CCTV

If you’re into listening to international radio stations, the UK Turk Playlists Kodi addon caters to your needs. The choice is similar to TV channels, where you can pick from country-based radio stations.

When it comes to CCTV, this addon brings a large list of cams from all over the world.

Fitness & Food Porn

Those of you who like to exercise and eat healthy food is going to love these two categories. The first one brings exercise routines that you can follow. The Food Porn category brings video recipes. There are over 500 streams at the moment.

UK Turk Playlists Kodi Addon

Turkish TV & Turkish Movies

As this addon’s name implies, you can count on Turkish TV channels and movies as well. These are usually hard to find when it comes to Kodi, which makes it addon a highly valuable source of this kind of content.

Favorites & Search

Finally, we’ve come to the last two content categories. You can add streams to your list of favorites by right-clicking on them and picking ‘Add to Favorites’. Then, these streams will appear in the Favorites folder on the addon’s home screen.

To find something specific to found, use the search option. You can search for different types of content which makes it easier to filter the search results.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here